Vam je znana kratica dkom?

Med prebiranjem študijske literature pri predmetu Pravo in zakoni sem kar nekajkrat naletela na besedo dkom, ki mi je bila do nedavnega še popolnoma tuja. Le kaj bi lahko pomenila, si mislim. Ker se je v besedilu, ki sem ga imela pred očmi, beseda nenehno pojavljala, sem se odločila, da raziščem, kaj pravzaprav pomeni. Hitro odprem računalnik in v spletni iskalnik napišem besedo dkom ter upam, da najdem odgovor. Kmalu mi je bilo jasno, kaj ta kratica ponazarja. Zadetkov na iskano besedo je bilo polno, vendar je bilo iz vseh razvidno, za kaj pravzaprav gre. 

Če še niste vedeli, naj vam povem, da je beseda dkom, pravzaprav kratica za državno revizijsko komisijo. Zanimivo, kajne? Sicer smo jo na študijskih predavanjih kar nekajkrat omenjali, vendar se nihče od nas ni hotel izpostaviti z vprašanjem, kaj dkom beseda pomeni. Saj veste, polna predavalnica študentov je idealen prostor, da se izgubiš v množici in ne obratno. Hitro mi je postalo jasno, zakaj smo pri predmetu tolikokrat omenjali kratico dkom.

Pravna vprašanja, katera smo omenjali na predavanjih, se dotikajo področja, ki ga pokriva državna revizijska komisija. Ta se namreč ukvarja z javnimi naročili in vse, kar je povezano s tem področjem. Predvidevam, da morajo biti člani državne revizijske komisije zelo dobro informirani o vseh pravnih vprašanjih ter zakonitostih na področju javnih naročil. Ker mi sama kratica dkom ne da miru, se lotim obširnejšega in bolj poglobljenega raziskovanja tega področja.  

Nikoli ne veš, s čim se bomo ukvarjali v prihodnosti, zato so dodatna znanja in izobraževanja še kako pomembna. Lahko se zgodi, da bom nekoč delovala v državni revizijski komisiji, le kdo bi vedel. Življenje je polno presenečenj, mi vedno pravi mama. Zakaj pa ne si mislim in se hitro podam v raziskovanje državne revizijske komisije oziroma dkom, če uporabim to kratico.